@(titleElement)>
Architect aan het woord: Dynamiek en samenspel
4 maart '26
Het team van CROSS Architecture kreeg de vraag om niet één, niet twee, maar drie gebouwen te ontwerpen in De Nieuwe Defensie. Nu de verkoop van De Citadel steeds dichterbij komt, spraken we de architect van deze eyecatcher in De Nieuwe Defensie: Marcel Blom.
Unieke specials
Jullie zijn niet alleen verantwoordelijk voor het ontwerp van De Citadel. Maar ook De Poortwachter en de oude energiecentrale komen van jullie hand. Hoe brengen jullie in deze verschillende onderdelen toch samenhang in de wijk?
De Poortwachter is een soort familie van De Citadel. Aan de ene kant heeft het een ander karakter, maar als het goed is zie je dat het door dezelfde architect is gemaakt. Eén iets meer gesloten, de ander meer open. Maar je kunt het ervaren als een twee-eenheid. In het gehele gebied zijn deze onderdelen als het ware de specials geworden.
Van welk element in het ontwerp hoop jij dat de bewoners van De Citadel het meest van gaan genieten?
Dat hier geen appartement hetzelfde is. De Citadel heeft daarmee een gevoel van vrijheid en eigenheid, waarbinnen jij jouw eigen unieke woning hebt!
Alle woningen zijn daarnaast gepositioneerd met prachtig zicht op het park, de stad en met inval van de zon. Met de enorme balkons als verlengstuk van de woningen, geniet je hier ook volop van het uitzicht en geven we de beleving van wonen in het park mee.
"De Citadel heeft een gevoel van vrijheid en eigenheid, waar jij jouw eigen unieke appartement hebt."
Marcel Blom over De Citadel
Oud versus nieuws
De Nieuwe Defensie staat in verbinding met de binnenstad van Utrecht. Hoe verhoudt historische architectuur zich tot moderne architectuur in jouw ogen?
Voor mij maakt het niet heel veel verschil. Oude gebouwen hebben karakter, en in dit gebouw leggen wij ook weer een karakter neer dat een lange tijd houdt. Dat is niet tijds- of tijdsgeest gebonden.
Sta eens stil bij
Utrecht is een stad die een aantal bijzondere gebouwen kent, nieuw en oud. Bij welk gebouw zouden de toekomstige bewoners van De Nieuwe Defensie volgens jou eens wat langer stil mogen staan?
Daarvoor kijk je als je het mij vraagt vanuit De Citadel naar het westen naar Villa Jongerius. Dit is een ongelofelijk bijzonder gebouw in Utrecht en wordt soms onderschat. Het lijkt uit een bepaalde architectuur periode te komen, maar is eigenlijk door een autodidact ontworpen; de heer Jongerius zelf. Het heeft iets Amerikaans en daarmee iets niet-Nederlands en niet-Utrechts. Dat is echt hét cadeautje wat je erbij krijgt als je hier woont. Het grappige is, als je hier naar binnen gaat kom je in een hele andere wereld terecht. Dat is echt iets om te ontdekken en niet aan je voorbij te laten gaan!
Wil jij meer weten over De Citadel?
Blijf op de hoogte via onze nieuwsbrief en ontvang de laatste ontwikkelingen in je mail.